saraybosna - çarşı sözlük

saraybosna

bugün uğrayan?
kimler var?

  1. sırp işgalinin izlerini hala üzerinde taşıyan, hüzün dolu ama umut veren şehir. Şehrin her yeri açık savaş müzesi gibidir. Şehirdeki binaların dış cephelerinin yüzde 90`ında kurşun izleri, havan topunun yarattığı boşluklar.. Şehir merkezinde toplu mezarlıklar ve şehitlikler .. kimileri maddi durumu elvermediği için binaları restore edememiş, kimileri ise savaşın izlerini unutturmamak için. hele bir de kuşatma altındayken direnebilmek, şehre erzak ve silah sokabilmek için yerin altından açtıkları umut tüneli gerçekten savaşı yaşamışçasına insanın yüreğini dağlıyor.

    aslında bu şehrin kaderi yüzyıllardır değişmemiş. 1914 yılında avusturya arşidükü franz ferdinand da bu şehirde bulunan miljacka nehri üzerindeki bir köprüde öldürülmüştür ve 1. dünya savaşı patlak vermiştir. bunca savaşa rağmen yine de umudunu kaybetmemiş insanları da hala barındırabilen bir yer olmayı başarabilmiştir. sokaklarda 2 dirhem bir çekirdek giyinen teyze ve amcaları parklarda satranç oynarken görebilirsiniz örneğin.
    osmanlı izleri hala şehrin ana yapısını oluşturmaktadır. merkezdeki başçarşı, sebil, gazi hüsrev bey camii başlıcalarıdır.
    balkan şehirlerinin çoğunda olduğu gibi çok cuzi bir parayla enfes köftelerin ve pleskavitsanın dibine vurabilirsiniz. yanına da tereyağlı ekmek ve de kaymak ile tabi ki. ayranları bizim içtiğimize göre biraz daha koyu ama yine de güzel. en güzel yapan yer ise zeljo adlı bir restorandı yanılmıyorsam. her ne kadar ingilizce bilmeseler de türkçe menüleri de var.

    [cihan1903, 26.12.2016 14:40]
çarşı sözlük
ÇarşıSözlük.com 2010 (c)

Çarşı Sözlük birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir fikir platformudur. Bu sitedeki yazılan yazılar herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmaktadır ve doğruluğu garanti edilememektedir. Bu yazılardan sadece yazarları sorumludur. ÇarşıSözlük bu yazıların doğruluğu hakkında herhangi bir teminat vermekle yükümlü değildir.

Yönetimle İletiseyim