inönü stadyumu - çarşı sözlük

inönü stadyumu

bugün uğrayan?
kimler var?

 1. İnönü stadı, 1947 yılında açıldı. mimari planları mimar vietti violi, mimar sinasi şahingiray ve mimar fazıl aysu tarafından hazırlanmış olup,2. cumhurbaşkanı İsmet İnönü devrinde ve lütfi kırdar`ın İstanbul valiliği ve beden terbiyesi bölge başkanlığı zamanında yapılmış ve 19 mayıs1947 günü açılmıştır. 1950`li yıllarda stadyumun arka tarafında bulunan gazhane ve havagazı fabrikası daha sonraki yıllarda yıkılarak yeni açık tribünler inşa edilmiştir. İnönü stadyumu’nun ilk maçı beşiktaş ile İsveç`in aik takımı arasında oynanmıştır. bu stadyumdaki ilk golü de o zamanlar beşiktaş’ın futbolcusu olan ve onursal başkanı süleyman seba atmıştır. İlk maç 3-2 aik` nın galibiyeti ile bitmiştir.
  8 Şubat 1998 tarihinde gençlik ve spor genel müdürlüğü ile bjk derneği arasında imzalanan sözleşme ile 49 yıllık intifa hakkı verilmiş ve sözleşmenin tapuya tescil tarihi olan 27 mart 1998 tarihinden itibaren bjk`ya ait olmuştur. bjk İnönü stadyumu ile ilgili tasarruflarda bulunmaya sadece beşiktaş jimnastik kulübü derneği’nin yetkili olduğu hukuken tescil edilmiştir


  stad 2004 yılında yenilenerek, maksimum kapasitesi 32,086`ya çıkmıştır. the times`ın yaptığı dünya`nın en iyi 10 stadı sıralamasında fiyapı İnönü stadyumu dördüncü sırada yer aldı
  [sifoncan, 11.5.2011 11:13]
 2. fiyapı inönü stadyumu olarak geçen isim artık değişiyor. fiyapı, beşiktaş futbol yatırımları sanayi ve ticaret aŞ ile İnönü stadıyla ilgili yaptığı sponsorluk sözleşmesini feshetti.
  [porti, 30.12.2011 19:33]
 3. [skymoon, 30.12.2011 22:15]
 4. (bkz: mabet)
  [porti, 30.12.2011 22:16]
 5. [vefa, 30.12.2011 22:21]
 6. fİ yapi yönetim kurulu başkanı fikret İnan, fi yapı ile beşiktaş kulübü arasındaki sorunun çözüldüğünü, İnönü stadı sponsorluklarının devam ettiğini açıkladı. aradaki sorun fikret İnan ve beşiktaş kulübü başkanı yıldırım demirören’in dün yaptığı görüşme ile giderildi. 15 eylül 2012’ye kadar İnönü stadı yine fi yapı İnönü stadı ismini taşıyacak.
  [porti, 7.1.2012 09:23]
 7. İnönü stadı’na kazma vuruluyor. beşiktaş, anıtlar yüksek kurulu’ndan gelen müjdeli haberle yeni stadı için kolları sıvadı. sezon sonunda İnönü stadı yıkılıp, yenisi yapılacak...

  32 bin kişi kapasiteli İnönü stadı, 40 bin kişilik olacak. yeni statta 50 loca, restaurantlar ve alışveriş merkezi de bulunacak. dünyanın en güzel statlarından biri olacak yeni İnönü, modernliğiyle, konumu ve manzarasıyla da göz kamaştıracak.

  yeni İnönü stadı’nın yapım maliyetinin tamamı beşiktaş kulübü tarafından karşılanacak. siyah beyazlıların tesislerden sorumlu yönetim kurulu üyesi orhan saka, İnönü stadı’nın yeniden yapımı için hazırladıkları projenin, anıtlar yüksek kurulu tarafından 24 kasım 2011’de onaylandığını ve sezon sonunda stadın yeniden yapılacağını söyledi.


  İnÖnÜ stadı’na vurulacak kazmanın ardından beşiktaş, yeni stadı yapılana kadar maçlarını türk telekom arena stadı’nda oynamayı planlıyor. galatasaray ile yapılacak görüşmelerin ardından anlaşma sağlanamazsa siyah beyazlıların ikinci alternatifi kasımpaşa’daki recep tayyip erdoğan stadı olacak. Üçüncü ihtimal ise olimpiyat stadı.

  *
  [porti, 7.1.2012 09:25]
 8. yine bir inönü ile ilgili bir açıklama kültür ve turizm bakanı ertuğrul günaydan gelmiştir.

  “eğer stadı yıkalım yeniden yapalım derseniz zor durumda kalırsınız. stadın altında araba geçecek kadar sarayın tünelleri var. altına otopark yapamazsınız. tarihi varlıklar çıkar. korkarım o zaman üstüne de stadyum yapamazsınız. mevcut stat tehlikeye girer. 1939’da tek parti dönemi var, ‘yapın’ demişler yapılmış. Şimdi ise sivil toplum var, tarih duyarlılığı var. korkarım mevcut stattan da olursunuz. aslında ben beşiktaş’ı koruyorum”

  ne kadar beşiktaşımızın mabedi olarak bilinen inönü stadyumunu seviyor ve yenilenmesini de destekliyorsam da bakana da hak vermedim değil şimdi.
  [porti, 13.1.2012 11:16]
 9. --- sabah ---
  başbakan recep tayyip erdoğan, beşiktaş camiasının İnönü stadı`na onay geldi.
  beşiktaş camiasının uzun yıllardır beklediği haber sonunda geldi. İnönü stadı`nı yıkıp yerine daha modern bir stat yapmayı planlayan siyah-beyazlı yönetimin hazırlattığı yeni projeye başbakan recep tayyip erdoğan`dan onay çıktı.

  uzun uğraşlar sonunda anıtlar kurulu`ndan alınan iznin ardından, beşiktaş başkanı yıldırım demirören`in başbakan ile bir araya geldiğinde stat konusunun da konuşulduğu ve 35 bin kişilik bir stat için başbakan`dan onay aldığı öğrenildi.

  - 45 bin kişilik proje, 35 bin kişiye inecek.

  - olimpiyat standartlarına uygun yeni stat, şimdiki yükseklik geçilmeden, zemin zaten deniz seviyesinde olduğu için daha fazla aşağı inilmeden yapılacak.

  - mevcut çizimlerden farklı bir çalışma yapılıyor. mevcut maketlerden en önemli farklar; tamamının üzeri kapatılacak, mevcut maketteki otel ve alışveriş merkezi yeni projede yer almayacak.

  - stat yaklaşık 35 metre içeri çekilecek ve cephe çevreye daha uyumlu hale getirilecek. bu sayede dolmabahçe`den maçka`ya çıkan cadde yeraltına alınacak.

  - 18 ayda tamamlanacak inşaat için mayıs`ta kazma vurulacak ve inşaat `yap-işlet-devret` modeliyle yapılacak. bölüm bölüm değil, toptan yıkılıp yapılacak.

  --- sabah ---
  [porti, 24.2.2012 15:28]

 10. tayyibin onayı ile yenilenecek olandır..

  haber.gazetevatan.com
  [skymoon, 25.2.2012 07:57]
çarşı sözlük
ÇarşıSözlük.com 2010 (c)

Çarşı Sözlük birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir fikir platformudur. Bu sitedeki yazılan yazılar herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmaktadır ve doğruluğu garanti edilememektedir. Bu yazılardan sadece yazarları sorumludur. ÇarşıSözlük bu yazıların doğruluğu hakkında herhangi bir teminat vermekle yükümlü değildir.

Yönetimle İletiseyim